رومشکان یکی از شهرستان‌های استان لرستان است. این شهرستان با مرکزیت شهر چغابل با ارتفاع ۱۰۹۵متر از سطح دریا و در۴۶ کیلومتری جنوب غربی شهرستان کوهدشت و۲۶ کیلومتری غرب شهرستان پلدختر و هم مرز با استان ایلام واقع شده است.

شهرستان رومشکان با آب و هوایی معتدل و نیمه خشک، بیشترین دما در فصل تابستان در حدود۴۰ درجه سانتی‎گراد و کمترین دما در فصل زمستان، دمایی در حدود ۷ درجه زیر صفر و مقدار باران سالانه به طور متوسط۴۵۰ میلی متر دارد.

از لحاظ زیست‌گاه طبیعی، شهرستان رومشکان دارای زیست‌گاه متنوعی بوده و از لحاظ سرسبزی و پوشش طبیعی دارای انواع درختان بلوط، بنه، انجیر کوهی، بادام کوهی و چنار است و برای کاشتن درختان گردو، انار، زردآلو، انجیر، زیتون، سیب و توت نیز مناسب است. از لحاظ گوناگونی زیست جانوری، حیوانات نظیر روباه، خرگوش، گرگ، کفتار، گراز، سمور، جوجه تیغی، خرس، قوچ و میش، بز کوهی، کبک و تیهو در کوه‌های این منطقه زندگی می‎کنند.

شهرستان رومشکان دارای زمین‌های حاصل‌خیز برای کشاورزی از جمله گندم، جو، چغندرقند، ذرت، نخود و عدس است.

به گفته‌ بزرگان این منطقه، علت نام‎گذاری این منطقه به اسم(رومشکان) این بوده است که این منطقه محل شکست امپراتوری روم شرقی از امپراتوری ایران بوده است. رومشکان از دو کلمه روم و شکان تشکیل شده است که کلمه‌ روم به معنی امپراتوری روم شرقی بوده و شکان به معنی شکست و شکستن است که اگر معنی این دو کلمه را در کنار هم بگذاریم جمله‌ شکست امپراتوری روم شرقی بدست می‌آید، به همین دلیل است که این منطقه را رومشکان می‌نامند.

تپه های باستانی چغابل لرستان

در دشت رومشکان بیش از ده ها تپه باستانی وجود دارد که در زیر خود قلعه های سنگی بزرگ و کوچک جا داده اند. این تپه ها که به صورت طولی در سرتاسر دشت رومشکان پراکنده هستند حکایت از قدمت تاریخی و موقعیت مهم استراتژیک این منطقه در گذشته دارند. تپه چغابل، بزرگترین تپه باستانی غرب لرستان نیز در این منطقه قرار دارد. این تپه در مرکز بخش رومشکان واقع شده و دارای قدمتی حدود پنج هزار سال قبل از میلاد است. در ضلع شمالی تپه چغابل تپه کوچکتری واقع شده که مجموع این دو تپه به شماره  ۹۰۰ در سال ۱۳۴۹ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. براساس نتايج بررسی ها و كاوش های علمی انجام گرفته توسط باستان شناسان خارجی و ايرانی قدمت سكونت در منطقه رومشکان شامل چندین دوره (پيش از تاريخ و دوره تاريخي) بوده است.

 

قلعه کوهزاد رومشکان

قلعه كوهزاد در شهرستان رومشکان در استان لرستان بر بلندای کوهی بنام «ويژن هر» که در زبان محلی به همین نام نامیده می شود واقع شده و مشابه قلعه زاغه در این منطقه ساخته شده است. این قلعه در واقع محرابه اي بازمانده از پيروان ديرينه آئين مهر بوده كه اوايل دوره اشكاني ساخته شده است. قلعه کوهزاد در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۳۷۶۰ به ‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

 

قلعه زاغه رومشکان

دژ یا قلعه زاغه در شهرستان رومشکان لرستان واقع شده و تماماً از سنگ ساخته شده است. این بنا دومین قلعه لرستان بعد از فلک الافلاک است که از دوره ساسانی باقی مانده که بیشتر طاقهای آن از زیر خاک سربرآورده اند و بقیه بنا زیر خاک مدفون مانده و بشکل تپه دیده می شود. این قلعه تاریخی برجای مانده از دوره ساسانیان در سال ۱۳۴۹ به شماره ملی ۸۹۹ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.