شهرستان دوره چگنی که شهرستان تازه تأسیسی است که در غرب شهرستان خرم‌آباد واقع‌شده ‌و با جاذبه‌های منحصربه‌فرد تاریخی و طبیعی خودپذیرای مهمانان و مسافران نوروزی است.

شهرستان دوره هزار و ۵۰۰ کیلومترمربع از خاک لرستان را شامل می‌شود و ارتفاع آن از سطح دریا ۱۱۱۸ متر است که دارای منطقه‌ای با طبیعت بکر و آثار تاریخی است.

آثار باستانی موجود در شهرستان دوره چگنی منسوب به دوره ساسانی هستند و غارهای آن نیز از دوره پارینه‌سنگی است.

این شهر دارای آثار طبیعی و تاریخی زیادی است که هرسال تعداد زیادی از مسافران نوروزی را در خود جای می‌دهد.

از جمله جاذبه‌های گردشگری دوره می‌توان به دو امامزاده معروف به بابا عباس و حیات الغیب، امام‌زاده پیر شمس‌الدین، قلعه مخروبه پل مخروبه کنگان، پل کشکان، رودخانه کشکان و قلعه تاریخی سراب ناوه‌کش اشاره کرد.

بقعه متبرکه امامزاده پیر شمس‌الدین(ع)

بقعه متبرکه امامزاده پیر شمس‌الدین (ع) در ۲۰ کیلومتری شمال غرب شهر سراب دوره و در شمال دهستان تشکن در کوهپایه سفیدکوه واقع است، این امام‌زاده از نسل امام موسی کاظم (ع) است.

 

رودخانه کشکان

کشکان رود یکی از رودهای پرآبی است که شاخه‌های خود را از نواحی کوهستانی شمال و شمال شرقی خرم‌آباد دریافت می‌کند و از شهرستان دوره چگنی می‌گذرد، از شاخه‌های مهم این رود کلال، آب کرگانه و کاکا رضا است که به رود سیمره می‌پیوندند.

رودخانه سیمره و کشکان در نزدیکی دهکده سید سیف‌الدین (دشت طرهان و رومشکان) به هم می‌پیوندند و رودخانه بزرگ کرخه را به وجود می‌آورند.

 

پل کَشکان

یکى دیگر از آثار ارزنده معمارى استان لرستان پل تاریخى کشکان است، این پل در مسیر راه باستانى و به فاصله ۵۲ کیلومترى خرم‏آباد بر روى رودخانه کشکان ساخته‌شده است.

بناى باستانى پل کشکان در مسیر این راه از شرق رودخانه در امتداد تپه‏اى شنى شروع و به سطح تپه غرب رودخانه ختم مى‏شود. طول کلى بنا حدود ۳۲۳ متر است، عرض‌گذر سطح پل حدود ۶ متر و عمق پل (طول پا طاق‌ها در جهت برخورد و عبور آب) بین ۱۱ متر تا ۸ متر در نوسان است.

 

بنا بر متن کتیب‌ه‏اى به خط کوفى، بناى پل به‌فرمان بدر بن حسنویه (از حاکمان لرستان) در سال ۳۸۸ ه.ق آغاز و در سال ۳۹۸ ه.ق پایان‌یافته و بر اساس شواهدى چون اسلوب معمارى پا طاق‌هاى تو پُر و شیوه سنگ‌کاری آن‌ها، بنا از آثار معمارى دوره ساسانى است، نام پل از نام رودخانه کشکان مأخوذ است.

آرامگاه حیات الغیب

این آرامگاه در روستاى «قالبى» در ۵۰ کیلومترى جنوب غربى خرم‏آباد واقع است. در این محل بر بالاى تپه‏اى سنگى، دو مقبره ساخته‌شده که بناى سمت غربى، بزرگ‌تر و به حیات‏الغیب مشهور است، بناى اصلى به ابعاد ۲۵/۶×۶ متر داراى گنبد آجرى و دو پوش در ارتفاع ۱۲ مترى است، بر دیوار جنوبى مقبره، محرابى با گچ‌بری‌های ساده تعبیه‌شده است.

طرح چهارضلعی بنا با احداث طاق‌نماهایی به هشت‌ضلعی تبدیل‌شده و گنبدى دوجداره بر روى آن قرارگرفته است که می‌توان از طریق دریچه‏اى به فضاى بین دوجداره راه یافت و تمامى بنا از آجر ساخته‌شده، این بنا، یک‌بار به دستور محمود میرزاى قاجار تعمیر شده و تاریخ آن بر سنگى ۱۲۴۳ نوشته‌شده است.

صاحب مدفن را «محمد بن احمد بن رضى‏الدین» از نسل امام موسى کاظم(ع) می‌دانند.

طبیعت بکر

شهرستان دوره چگنی از طبیعتی بسیار زیبا برخوردار است که در کنار جاذبه های تاریخی سالانه به ویژه در ایام نوروز و تابستان از مسافران و گردشگران پذیرایی می کند.

چشمه زارها هم‌راه با تنوع گونه‌های جانوری و گیاهی سیمایی زیبا و کم نظیر به این شهرستان داده تا بتوان آن را به قطب گردشگری استان لرستان و حتی غرب کشور تبدیل کرد.